TERMÉSZETES DARÁZSRIASZTÁS
Természetes darázsriasztás
A természetes darázsriasztás célja, hogy elriasszuk a darazsakat anélkül, hogy erős rovarirtó szereket használnánk. Mielőtt bármilyen módszerhez folyamodunk, fontos megérteni a darazsak viselkedését. Nyár végén a legaktívabbak és agresszívebbek, ilyenkor élelem után kutatva gyakran kerülnek az emberek közelébe. Ilyen időszakban a legjobb stratégia a megelőzés és elkerülés. Ha egy darázs repked körülöttünk, ne csapkodjunk utána. A legtöbb szúrás akkor történik, amikor a darazsat leütik vagy a ruházat és a bőr közé szorítják. A hirtelen kapkodó mozdulatok a darázs számára fenyegetést jelentenek, és riasztó feromonokat szabadíthat fel a testéből, ami több darazsat vonzhat oda. Mozogjunk lassan, nyugodtan, és ha egy darázs túl közel kerül, óvatosan távolodjunk el.
Fontos az is, hogy mivel vonzzuk vagy taszítjuk a darazsakat a környezetünkben. Kerüljük az erős parfümöket, illatosított kozmetikumokat, mert a kutatások szerint ezek a virágillatú anyagok vonzhatják a táplálékot kereső darazsakat. Szintén célszerű mellőzni a feltűnően élénk színű ruházatot (különösen a sárga, narancs, piros színeket), mert ezek a virágokat imitálhatják és felkelthetik a darazsak érdeklődését. A hosszú ujjú felsőruházat és hosszú nadrág viselése fizikai védelmet nyújt, és a világos színek kevésbé vonzzák a rovarokat. A szabadtéri étkezések során legyünk körültekintőek: a cukros italokat és ételeket mindig fedjük le, használjunk fedeles poharat vagy szívószálat, mert a nyár végi darazsak előszeretettel másznak bele a dobozos üdítőkbe és más édes italokba. A darázscsípés különösen veszélyes, ha a szájüregben következik be, ezért mindig ellenőrizzük az üdítős dobozokat vagy poharakat ivás előtt.
Sokan keresnek házi praktikákat a darazsak távoltartására – azonban nem mindegyik működik. Például elterjedt ötlet ultrahangos riasztókat vagy ál-darázsfészkeket alkalmazni, de a tudomány ezek hatékonyságát nem igazolja. A darazsak nem dőlnek be az ilyen trükköknek: egy Penn State Egyetem rovarkutatója szerint a papírzacskóból készült műfészkeket nem érzékelik valódi fészeknek, mivel hiányoznak belőlük a valódi fészekre jellemző szagok és nincsenek védelmező darázsőrök. Sőt, előfordult, hogy a kihelyezett mű-fészkeket a darazsak építőanyagként használták fel saját fészek építéséhez, ezzel még rontva is a helyzeten. Ugyanígy a vízzel telt lufik vagy átlátszó zacskók felakasztása, melyeket néha ajánlanak, sem rendelkezik tudományos alappal. Házilag barkácsolt füstöléssel (pl. kávézacc égetése) is próbálkoznak egyesek – a füst átmenetileg elriaszthatja a darazsakat, de nem nyújt tartós megoldást, és tűzveszélyes is lehet.
Egy valóban működő természetes riasztási módszer a darazsak által nem kedvelt illatok alkalmazása, erről részletesen az illóolajokról szóló fejezetben írunk. Röviden: bizonyos erős aromájú növényi olajok – például a borsmenta vagy a szegfűszeg illata – a kutatások szerint kifejezetten taszítják a darazsakat. Ezeket az illatokat kihasználhatjuk úgy, hogy illóolajos permetet fújunk a terasz vagy piknik területén lévő textilekre, kerti bútorokra (óvatosan a fa- és műanyag felületekkel), vagy olajjal átitatott vattacsomókat helyezünk ki stratégiai pontokra. Mindig kis területen próbáljuk ki először, és ügyeljünk rá, hogy az illóolaj koncentrátumok erősek – soha ne vigyük fel hígítatlanul közvetlenül bőrre, mert irritációt okozhatnak.
Végül fontos kiemelni a megfelelő viselkedést darázsveszély esetén: ha darazsak fészkének közelébe kerülünk véletlenül, húzódjunk vissza lassan. Ne csapkodjuk és ne próbáljuk agyonütni a darazsakat – egyrészt mert ezzel csak agresszívebbé tesszük őket, másrészt a szétzúzott darázs testéből riasztó vegyületek szabadulnak fel, amelyek a közeli kolóniát támadásra késztethetik. Inkább nyugodtan hagyjuk el a területet. Ha mégis megcsípett egy darázs, és nem ismert allergia, a csípés helyét jegeljük, és szükség esetén vegyünk be antihisztamint a duzzanat csökkentésére. Súlyos allergiás tünetek (pl. nehézlégzés, torokduzzanat, szédülés) esetén azonnal hívjunk orvosi segítséget!