DARÁZSRIASZTÓ ILLÓOLAJOK
Darázsriasztó illóolajok
Az illóolajokkal való védekezés az egyik legígéretesebb természetes módszer a darazsak ellen. Számos egyetem és kutatóintézet vizsgálta már, hogy mely növényi illóolajok képesek elriasztani a darazsakat, és az eredmények bíztatóak. Egy, a Pest Management Science szaklapban publikált tanulmány 21 különféle illóolaj tesztjét végezte el. A vizsgálatból kiderült, hogy 17 olajnak is jelentős riasztó hatása volt: többek között a szegfűszeg-, citromfű-, fodormenta-, téli zöld (wintergreen)-, zsálya-, rozmaring-, levendula-, muskátli-, pacsuli-, citronella-, kakukkfű-, édeskömény-, ánizs- és borsmentaolaj bizonyult hatékonynak. Két keverék – az egyik szegfűszeg, muskátli és citromfű (citronella) olaj elegye, a másik ugyanez kiegészítve rozmaringolajjal – a kísérletben teljesen blokkolta a darazsak csalogató anyag iránti érdeklődését, azaz gyakorlatilag egyetlen darázs sem repült a kihelyezett csalétek közelébe. A kutatók az illóolajok vegyelemzése során számos aktív komponenst azonosítottak, amelyek a darazsak szaglószervét ingerlő anyagok. Ilyenek például az eugenol (szegfűszegolaj fő hatóanyaga), a pulegon (mentaolajok komponense), a linalool (levendula- és muskátliolajban is megtalálható) vagy a methyl salicylate (téli zöld növényben található) – ezek mindegyike jelentős riasztó hatást mutatott a kísérleti darázspopulációkra. A vizsgálat konklúziója szerint az illóolajok és kivonataik nagy potenciállal rendelkeznek a darazsak integrált, környezetbarát gyérítésében.
Egy másik kutatás, amelyet a Journal of Insect Science közölt, laboratóriumi körülmények között vizsgált 66 különféle illóolajat és vegyületet. A legerősebb darázsriasztó hatást néhány mentaeredetű olajjal érték el: a borsmenta (Mentha *piperita), a japán menta (Mentha arvensis) olaja bizonyult a legkövetkezetesebben taszítónak, akárcsak a fehér üröm (Artemisia absinthium) illóolaja és a Majoranna olaj (Origanum majorana). A vizsgált tiszta kémiai hatóanyagok közül kiemelkedett a menthon, a terpinen-4-ol és az izopulegol (mind a mentaolajok jellegzetes komponensei), amelyek szintén erős riasztónak bizonyultak. Megdöbbentő módon a megszokott rovarriasztó szerek – mint a pl. DEET amiket szúnyogok és kullancsok ellen használnak – szinte egyáltalán nem hatottak a darazsakra ebben a vizsgálatban. Ez azt jelenti, hogy ha darázs ellen készülünk, hiába fújnánk be magunkat szúnyogriasztóval: a darazsakra ez nem lesz kellően visszatartó hatású. Ehelyett érdemesebb hosszú ruházattal védekezni és szükség esetén olyan természetes olajokat használni, melyek kifejezetten darázsriasztó tulajdonságúak.
Felmerül a kérdés, hogyan alkalmazzuk az illóolajokat a gyakorlatban. Mivel ezek tömény, erős hatóanyagok, környezeti riasztásra érdemes őket használni, nem pedig közvetlen testre fújva (kivétel lehet a ruházat óvatos kezelése). Készíthetünk például vizes bázisú sprayt néhány csepp erős illóolaj keverékével – például borsmenta, szegfűszeg és citromfű olajából –, és ezt kifújhatjuk a terasz köré a növényekre vagy a kert azon pontjaira, ahol a darazsak gyakran megjelennek. Ügyeljünk arra, hogy az olaj és víz keverékéhez adjunk egy pici természetes emulgeálószert (pl. pár csepp mosogatószert), különben az olaj a víz tetején úszik és a spray nem lesz egyenletes. Az illóolajos oldatot néhány óránként újra kell permetezni, mert a természetes illékony anyagok elpárolognak. Alternatív megoldásként illóolajos párologtatót is használhatunk kint (pl. egy mécseses aromalámpát a terasz asztalán), de szabad térben ennek hatása korlátozott, mert a szél elfújja.
Arra is figyeljünk, hogy az illóolajok koncentrációja megfelelő legyen: a kutatások szerint a hatás erőssége összefügg az illat intenzitásával. A mentaolajok esetében például azt találták, hogy töményen használva erős a riasztó hatás, de hígítva gyengül. A különféle olajok keverésével is próbálkoztak a tudósok, de érdekes módon nem mindig növelte a hatékonyságot, sőt bizonyos kombinációk gyengítették egymást. Ezért otthoni keverékek készítésénél inkább maradjunk 1-2 bevált olajnál.
Fontos megjegyezni, hogy bár az illóolajok természetesek, allergiát vagy irritációt okozhatnak az embereknél is. Mindig tartsuk be a biztonságos használat szabályait: kis területen teszteljük először, és ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget. Zárt térben pedig óvatosan alkalmazzuk, mert az erős illat az embereket is zavarhatja. Kültéren viszont a megfelelően alkalmazott illóolajok remek kiegészítői lehetnek a darázs elleni védekezésnek – környezetbarát módon, vegyszerek nélkül csökkenthetjük a nem kívánt darázslátogatásokat a kertünkben.