MEGELŐZÉS
Darázs elleni megelőzés
A megelőzés mindig jobb, mint az irtás – nincs ez másként a darazsaknál sem. A darázs elleni védekezés legelső lépése, hogy megakadályozzuk a darázsfészkek kialakulását a közvetlen környezetünkben, illetve minimalizáljuk azokat a tényezőket, amelyek odavonzzák a darazsakat a házunk tájára. Ehhez a következő tudományosan alátámasztott tanácsokat érdemes megfogadni:
Szerkezeti védekezés: Zárjuk le a lehetséges fészekhelyeket.
A darázskirálynők tavasszal új fészekalapításba kezdenek, gyakran védett üregeket, repedéseket keresve. Tömítsünk be minden rést a ház falain, a tetőn, a szellőzők körül. Helyezzünk finom szövésű hálót a szellőzőnyílásokra, padlásablakokra és kéményekre, hogy a királynők ne juthassanak be. A földben levő üregeket (pl. elhagyott rágcsálójáratok) is érdemes feltölteni, mert pl. a német darázs szívesen költözik ezekbe. Ha van a közelben odvas fa vagy farakás, rendszeresen ellenőrizzük, nem kezdtek-e fészket építeni bennük.A fészekanyag eltávolítása:
A papírdarazsak fészkei főleg megrágott faanyagot tartalmaznak. A királynők kedvelik a korhadt, kezeletlen faanyagot, mert könnyen péppé tudják rágni. Ennek megfelelően távolítsuk el a ház környékéről az elkorhadt fa csonkokat, tuskókat, régi deszkákat. A fakerítést stb. tartsuk karban: a friss festék vagy lakkréteg taszítja a királynőket, mert a kemény, ép fa kevésbé vonzó számukra a fészeképítéshez. Ugyancsak érdemes megmetszeni a sűrű bokrokat, sövényeket a ház mellett, mivel a túlburjánzó növényzet védett búvóhelyet nyújthat egy induló kolóniának.Élelmiszerforrások korlátozása:
A darazsak vonzódnak az emberi ételekhez. Ahogy korábban is említettük, ne hagyjunk szabadon édes italokat és ételeket a szabadban. A lehullott gyümölcsöt rendszeresen szedjük össze a gyümölcsfák alól, mert az erjedő édes nedv csalogatja a darazsakat. A szemeteseket tartsuk zárva: legyen szorosan illeszkedő fedele a kukának, különben a szemetünk valóságos lakoma a darazsaknak. A komposztálóba se dobjunk hús- vagy cukortartalmú ételmaradékot, mert ez is odavonzza őket. A háziállatok eledelét se hagyjuk kint: az állateledel (száraztáp, konzerv) fehérjetartalma miatt szintén vonzó lehet a darazsaknak. Etessük a kedvenceket inkább beltérben, vagy ha ez nem lehetséges, a maradékot rögtön távolítsuk el etetés után.Rendszeres ellenőrzés:
Tavasszal és kora nyáron időnként vizsgáljuk át a házunk ereszét, padlását, melléképületeit. Ilyenkor a darázsfészkek még kicsik – egy golflabda vagy alma méretű kezdeti fészket a királynő egyedül épít. Ha ilyet találunk magasban, védett helyen, és még csak néhány darázs van benne, óvatosan eltávolíthatjuk (vastag ruházatban, kesztyűben, éjjel vagy hajnalban, amikor a királynő kevésbé aktív). A kis fészkek fizikailag leverhetők egy hosszú nyelű eszközzel, majd össze kell taposni vagy vízbe meríteni őket. Figyelem: csak akkor kíséreljük meg ezt, ha biztosak vagyunk benne, hogy nem jelent veszélyt – ha a fészek már teniszlabda méretű vagy nagyobb, inkább hívjunk szakembert. A korai fészkek eltávolítása azért fontos, mert így megakadályozzuk a kolónia kifejlődését késő nyárra. Nyár végén már nehéz és kockázatos a fészekirtás, mert ilyenkor a darazsak száma már elérte a maximális létszámot és nagyon agresszívek.Mítoszok eloszlatása: Mint korábban említettük, a mű-darázsfészkek kihelyezése nem hatékony megelőző módszer. A darazsak évente új fészket építenek, a régit nem használják újra, így egy tavalyi üres fészek (vagy annak utánzata) nem tartja vissza az új királynőt attól, hogy a közelben telepedjen meg. Ezt kísérletek is alátámasztották: a használt papírzacskós "álfészkek" nem rettentik el a darazsakat, sőt olykor még segíthetik is a fészekanyagot gyűjtő királynőt. Hasonlóképpen, az ultrahangos rovarriasztók a darazsak ellen hatástalanok – ezek a készülékek főként szúnyogoknál mutatnak némi (ott is vitatott) eredményt, a darazsak azonban más módon tájékozódnak.
Ha minden óvintézkedést megteszünk, jó eséllyel elkerülhetjük, hogy közvetlen közelünkben darázsfészek alakuljon ki. Persze teljes garancia nincs – a darázskirálynők tavaszi rajzása során nagy területeket repülnek be fészekhelyet keresve. Ám a rendezett udvar, a lezárt élelmiszerforrások és a karbantartott épületszerkezetek kevésbé lesznek vonzók számukra, így inkább továbbállnak. Ne feledjük: egy kis odafigyeléssel sok bosszúságot és veszélyt előzhetünk meg.